Uusi verkkolehti pureutuu virsiin ja jumalanpalveluselämään

Hymnologian ja liturgiikan seura on perustanut verkkolehden, jonka nimenä on Lähteiltä – Kirjoituksia hymnologista ja liturgiikasta, Skrifter om hymnologi och liturgik. Avoin ja yleistajuinen julkaisu löytyy täältä.

Lähteiltä-lehden kirjoitukset tulevat olemaan terveisiä konferensseista tai tapahtumista, julkaisujen arvioita tai esittelyjä, ajankohtaisten aiheiden käsittelyjä, uusien tutkimushankkeiden esittelyjä, väitöskirjojen tiivistelmiä, muisteloita ja historiallisia katsauksia tai muita tekstejä, joilla tehdään tunnetuksi hymnologian ja liturgiikan tutkimusta ja harrastusta. Lehdessä julkaistaan Hymnologian ja liturgiikan seuran jäsenten kirjoituksia suomeksi ja ruotsiksi.

Mikäli Lähteiltä-verkkolehden numero käsittelee liturgiikkaa, se jaetaan myös seuran Facebookissa ylläpitämään HLS keskustelua liturgiikasta -ryhmään, jossa voidaan keskustella kirjoituksista.